Pracodawca nie może zwlekać z wypłatą trzynastki
Za niewypłacenie trzynastej pensji do końca pierwszego kwartału pracodawca może zostać ukarany grzywną. Za każdy dzień opóźnienia naliczane będą również odsetki ustawowe.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się, co do zasady nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Tak wynika z art. 5 ust.1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa). Jeśli więc pracownikowi przysługuje trzynastka za 2017 rok to wypłata musi nastąpić do 31marca 2018 r. (poza jednym wyjątkiem, w którym powinna ona zostać wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy z uprawnionym pracownikiem, o czym dalej).
Do końca marca
Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym określa maksymalny termin, w którym pracodawca sfery publicznej powinien wypłacić pracownikom to świadczenie. Jeżeli wypłata następuje w formie bezgotówkowej, tj. przelewem na konto, obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie, aby pracownik mógł podjąć z banku przekazane wynagrodzenie najpóźniej w ostatnim dniu marca.
To, że ustawa wskazuje tylko ostateczny termin, w którym trzynasta pensja powinna być postawiona do dyspozycji pracownika oznacza, że pracodawca nie musi czekać z jej wypłatą do wskazanego terminu i może świadczenie to wypłacić wcześniej. Musi jednak pamiętać, że może je wypłacić pracownikom dopiero po nabyciu przez nich prawa do niego. A zatem nie może tego zrobić np. ostatniego dnia roboczego roku, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta